Loučení se zimou – MŠ LOUČNÁ

Tak jako každý rok, i letos zima pomalu a velmi neochotně předávala vládu jaru. Proto jsme se rozhodli společně s dětmi jaru trochu pomoci a symbol zimy – Moranu slavnostně vynést a poslat ji po vodě pryč. Pro naše předky byl tento rituál významnou událostí a tak jsme si  i my na přípravách dali opravdu záležet. Do tvoření Morany se zapojily všechny třídy, každá něčím přispěla. Myšky ji navlékly korále, veverky vyrobily slušivý šátek a sovičky ozdobily barevnými pentlemi.

V pondělí 25. 3. jsme se  po svačině všichni sešli před školkou a přizvali jsme i naši krásně nazdobenou Moranu. Průvodem  jsme ji doprovodili  až k místnímu potůčku. Na cestu jsme ji zazpívali, odříkali básničky, zahrkali  na řehtačku a za bujarého veselí ji poté vhodili do vody. Moc se ji nechtělo, ale nakonec přeci jen pomalu odplula a uvolnila tak místo voňavému jaru. Tak doufejme, že se Morana až do další zimy už neukáže.