VYNÁŠENÍ MORANY A VÍTÁNÍ JARA – MŠ LOUČNÁ

Uteč zimo, táhni pryč,

nebo na tě vezmu bič!

Odtáhnu tě za pačesy,

za ty hory za ty lesy –

až se vrátím nazpátek,

svleču zimní kabátek.

Touto říkankou se v úterý 28. března děti z naší školky rozloučily se zimou. Přivítání jara a vynášení Morany je rituál, kdy si připomínáme staré tradice. Přivítání jara a vynášení Morany je rituál, kdy si připomínáme staré tradice a zvyky. Po dlouhém období zimy a chladna jsme si všichni už moc přáli trochu toho tepla a slunečních paprsků a tak jsme se spolu s dětmi pustili do vyrábění Morany, smrtky či paní Zimy s opravdovým nadšením. Každá třída něčím přispěla a na tu cestu ji pěkně nazdobila a vyparádila. Před školkou jsme ještě odemkli speciálním klíčem a za doprovodu říkanky “Odemyky” jarní bránu a vyprovodili paní Zimu ( Moranu) až k místnímu potoku, kde jsme ji vhodili za velkého nadšení dětí do vody. Tak snad Morana odplavala po vodě pryč a jaro tak může přijít v plné síle.