Masopust

Dne  21. 2. 2023 jsme se zúčastnili se žáky 2. A, 3. A a 6. A úžasné akce v Bílině. Byl to masopustní průvod masek, který předcházel tzv. Popeleční středě,  začíná  jí 40 dnů půstu.

Nejdříve jsme si připravili masky, které jsou odlišné od karnevalových. Hezky jsme se „vyparádili“ a už jsme se těšili do Bíliny. Většina dětí se nikdy takové akce nezúčastnila, takže byly plny očekávání. Čekala nás slavnostní Bílina, kde se stavěly stánky, postupně přicházely dobové masopustní masky. My jsme měli připravený prostor v knihovně, kde jsme se chystali na tento průvod.  Při vlastní akci nám  byly představeny charakteristické postavy Masopustu. Například Masopust –  Laufr, Medvěd a   Medvědář, Turci, Nevěsta a Ženich, Slaměný,  Kobyla, Kominík, Žid atd. Byla to přehlídka překrásných masek. Potom následoval průvod okolo náměstí. Byla to hezká podívaná . Diváci nás všechny pozorovali a fotografovali. Po průvodu následovala  pohádka  pro děti na samém bílinském náměstí, při které si i děti zazpívaly. Jinak tam bylo mnoho dobových atrakcí – běh na starodávných lyžích, běh s dřevěným koníkem, kolotoč v provazech atd. A těch dobrot, co tam bylo.  Hodovalo se jako o správném Masopustu.  Děti také dostaly od pořadatelů  oplatky a lízátka. Moc jsme si tuto akci užili a jaké nás ještě čekalo překvapení, když jsme odcházeli na vlakové nádraží? U řeky Bíliny byly kachní rodiny, ale co tam ještě bylo – spousta „ochočených“ nutrií. To byl pro děti  pěkný zážitek. 

Domů jsme jeli všichni s dobrou náladou, že se nám akce vydařila, že jsme měli pěkné počasí …

Už teď se těšíme na další akce.

                                                                                         Mgr. J. Lukášová, Mgr. J. Blažková, 

                                                                                          L. Ditrichová a děti ze ZŠ Lom