Projektový den s mléčnými výrobky

Dne 19. 1. jsme ve škole na 1. stupni realizovali doprovodný program v podobě „ochutnávkového koše“ v rámci projektu  Mléko do škol 2022 / 2023.  Koš obsahoval spousty mléčných výrobků od bílých jogurtů, sýrů Skyr natur, tvarohy, až po ochucená trvanlivá  mlíčka Bobík, a to vše od Bohušovické  mlékárny.

Žáci spolu s učiteli dopředu promysleli, jak s produkty  naložit  a jak je zpracovat. Třídy se zaměřily na jednotlivé složky mléčných výrobků  a jejich vliv na zdraví. Žáci si ukazovali, kde najdou  důležité hodnoty a k čemu slouží, seznámili se s významem mléčných výrobků pro tělo a kosti. Se získanými informacemi naložili žáci v jednotlivých třídách, jak jen uměli. Někteří např. sběrem obalů od výrobků  – vytvářeli postery s informacemi o druzích ml. výrobků.  Prvňáci si z obalů  vytvořili postavičku robota Bobíka a zamlsali si na mléčném poháru s kombinací zdravého ovoce. Řekli si, jaké zdravé svačinky nosit do školy a také si připomněli důležité zásady stolování a hygieny.  Druháci předvedli malířské schopnosti a namalovali postavičku Bobíka na skládací paraván, řekli si, co vše se z mléka vyrábí. V ostatních třídách taktéž žáci předváděli své kulinářské umění. Dle receptů zhotovovali různé poháry, dezerty, ale i mléčné dorty za studena, dozdobovali příměsí ovoce.

 Všechny třídy se do práce krásně zapojily, pod jejich rukama vznikala povedená, ale i velmi chutná díla. Někteří žáci si recepty prý rádi opět vyzkouší i doma, jak moc jim  chutnalo. Stěží by uvěřili,  co vše lze vyrobit a zhotovit z těchto dodaných produktů, při kterých se jen olizovali.

 Den byl přínosem a zároveň inspirací pro nás všechny ve škole, krásně jsme si ho užili.