Den svatého Patrika

Den svatého Patrika (irsky Lá ‚le Pádraig nebo Lá Fhéile Pádraig, anglicky Saint Patrick’s Day) je svátek, který se slaví každoročně 17. března na počest svatého Patrika, patrona Irska.

Je to státní svátek v Irské republice, Severním Irsku, na ostrově Montserrat a v kanadské provincii Newfoundland a Labrador. V mnoha zemích po celém světě jsou jeho oslavy také oblíbené, ačkoli v nich nemá status oficiálního svátku. Největší oblibu má v USA, Kanadě a Austrálii, kde žije mnoho lidí irského původu, ale obzvlášť v posledních letech si získává oblibu i v Evropě. Lidé po celém světě ho slaví především hudbou, tancem a popíjením tmavého piva. Poznávacím znamením pro příznivce svatého pastýře, který přinesl do Irska křesťanství, je i zelený trojlístek. Lidé ho v den Patrikova svátku nosí namalovaný na obličeji nebo si jím zdobí oděv. Všeobecně je pro svatého Patrika i Irsko typická zelená barva, což se v den svatého Patrika projevuje zejména nošením zeleného oblečení. Lidé v tento den jedí zelená jídla, např. těstoviny nebo zmrzlinu.

Na naší škole jsme tento svátek oslavili i my. Žáci a učitelé přišli do školy v zeleném oblečení a povídali si o blížících se velikonocích, křesťanství a svátcích jara.